Zalety domów z prefabrykatów


Zalety domów z prefabrykatów
Decydując się na budowę domu korzystamy z różnych technologii, tych tradycyjnych i tych bardziej nowoczesnych. Wybierając sposób budowy własnego domu patrzymy na zalety technologii, a także na jej wady. Przyjrzyjmy się więc, jakie zalety ma budowa domu z prefabrykatów.

Przede wszystkim możemy liczyć na ogromną oszczędność czasu. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej niż te powstające w sposób tradycyjny. Dom o powierzchni 100 m2 stawiany jest w zaledwie trzy miesiąc. Kto z nas nie lubi zapachu drewna. Taki naturalny, uspokajający, przywodzący na myśl spacer po lesie, a przede wszystkim zbawiennie oddziałujący na nasze zdrowie. Bo właśnie domy wykonane z drewna posiadają swój niepowtarzalny mikroklimat, który wywiera korzystny wpływ na zdrowie wszystkich domowników, zarówno ludzi, jak i zwierząt, a także roślin.

Do budowy takich domów wykorzystuje się materiały ekologiczne, energooszczędne, które są zdrowe dla człowieka, zarówno małego, jak i dorosłego. Kolejnym plusem budowy domu z drewna, jest niski koszt utrzymania. Stosowane najnowsze technologie pozwalają na spore obniżenie kosztów eksploatacji takiego domu. Drewniane domy wbrew pozorom, są niezwykle energooszczędne, a także ciepłe. Typowe ściany szkieletowe mają współczynnik przenikalności cieplnej mniejszy niż k = 0,28 W/m2K. Natomiast w tradycyjnym domu z cegły, dla uzyskania współczynnika k = 28 W/m2K, ściana warstwowa musi mieć co najmniej 50 cm grubości.

Wiele osób zastanawiających się nad budową domu drewnianego lub domów szkieletowych, obawia się pożaru. Odporność domów drewnianych typu szkieletowego jest nie mniejszy niż w domach murowanych. Pełne bezpieczeństwo użytkowania zapewnia stosowanie systemu tzw. fire stopów, używanie niepalnych materiałów izolacyjnych i elewacji, a także dokładne zabezpieczenie wszystkich wewnętrznych powierzchni płynami ogniochronnymi. Kolejną zaletą jest sama konstrukcja domu. Jest ona wyjątkowo lekka, sztywna i odporna na deformacje podłoża. Nie stawia ona żadnych barier architektonicznych, dzięki czemu daje ogromne możliwości adaptacyjne. W bardzo krótkim czasie możemy rozbudować już istniejący dom, dobudować pokoje, werandy lub pięterko.

Powiązane artykuły