Wzory parkietu


Wzory parkietu
Parkiet to bardzo dobry pomysł na elegancką, trwałą i zdrową podłogę w naszym domu. Chociaż wielu osobom może się wydawać, że to przeżytek jeśli chodzi o wykończenia domów to nie prawda. Przeszedł on sporą metamorfozę i teraz oprócz tradycyjnej jodełki można sobie w domu zafundować najrozmaitsze wzory i motywy jak choćby moziaki parkietowe.

Usługi firm zajmujących się fachowym układaniem podłóg drewnianych wykonujące używając najnowszych technik łączenia różnego rodzaju gatunków drewna także różnego jeśli chodzi o ich barwę. Wzór jaki powstanie w salonie, pokoju, przedpokoju czy holu nie będzie nudny a jego wybór uzależniony jest w dużej mierze od stylu danego wnętrza jego charakteru.

Klepki jakie pojawią się na podłodze zostaną tak uformowane aby sprzyjały atmosferze panującej w danym pomieszczeniu, natomiast od wzoru będą zależeć ich wielkość i kształt bocznych krawędzi. Wzory parkietów powstają poprzez połączenie różnego rodzaju listewek, deszczułek bądź też ułożeniu jednego gatunku materiałowego w odmienny sposób. Specjaliści radzą aby raczej wybierać wzory ukośne z tej przyczyny, że są bardziej trwałe niż te układane w jednym kierunku prosto.

Pośród wielu atrakcyjnych wzorów parkietu możemy wybrać klasyczną cegiełkę symetryczną, okrętową, skośną lub swobodną. Ta ostatnia układana jest różnorodnie nie wedle wzoru ale raczej wedle fantazji. Jest z pewnością ciekawsza niż standardowa forma, jednak wszystko uzależnione jest od upodobań. Innym rodzajem znanego wzornika parkietowego jest jodełka. Może być formowana jako klasyczna, podwójna, potrójna lub też skośna. Motyw ten uzyskuje się poprzez łączenie ze sobą deszczułek pod kątem 45 stopni lub też prostopadle do ściany. Klepki musza być jednakowych wymiarów. Dobrze jest w tym celu użyć deszczułek wąskich i długich, znacznie lepiej się prezentują i nie uwidaczniają tak znacznie podziałów między sobą.

Ponadto mamy jeszcze wzory drabinki, koszykowy, holenderski i diagonalny. Dobrze sprawdzają się asymetryczne jak i symetryczne kwadraty klasyczne pasy i pasy dworskie oraz wir. Ten ostatni tworzy się z deszczułek układnych prostopadle względem siebie zawężając się. Wybór któregokolwiek z przedstawionych wzorów wymaga zapoznania się z wymaganiami montażowymi oraz odnośnie jakości drewna użytego do wyrobu klepek.

Powiązane artykuły