Wystrój salonu


Wystrój salonu
Najważniejsze jest pierwsze wrażenie dlatego pomieszczenie wprowadzające jakim jest przedpokój powinno zapraszać do wejścia, stanowić wizytówkę stylu mieszkania i dobrego gustu jego właścicieli. Musi być przede wszystkim zadbany.

Tworząc eleganckie wejście do domu, trzeba mieć świadomość, że hol stanowi oddzielne pomieszczenie, a więc jego umeblowanie powinno być starannie zaplanowane. Płaszcze oraz nakrycia głowy typu kapelusze powinny wisieć na ozdobnych wieszakach, natomiast parasole powinny znaleźć się w specjalnych stojakach. Jeśli w przedpokoju znajduje się licznik i bezpieczniki elektryczne należy obudować je szafkami.

Podobnie można zaprojektować pomieszczenie do przechowywanie odkurzacza i innych przedmiotów codziennego użytku stosowanych w czasie wykonywania porządków. Przedpokój można również zaadaptować do innych celów. W zależności od jego wielkości i kształtu w bardzo oryginalny sposób można zagospodarować puste miejsca. Odkryte półki nadadzą się na biblioteczkę, oprócz tego na ścianach mogą znaleźć się obrazy, które nadadzą mu niepowtarzalny charakter, a także lustro, które pozwala na ocenę wyglądu w każdej chwili przed wyjściem z domu lub mieszkania. Dużą rolę odgrywa oświetlenie, odpowiednio dobrane zmieni nawet najbardziej banalny hol w jasne i gościnne pomieszczenie.

Jeśli pokoje rozchodzą się promieniście wokół holu jego dekoracja powinna być zharmonizowana z klimatem całego wnętrza. Projektując wygląd przedpokoju powinniśmy zmierzyć jego powierzchnię, czy jest tam wystarczająco dużo miejsca na otwieranie drzwi. Następnie decydujemy jakie przedmioty będą w tym pomieszczeniu przechowywane. Jeśli hol jest niewielki, można zdecydować się na wbudowanie jednej szafy z drzwiami suwanymi. W bardziej tradycyjnych i stylowych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się jasne kolory takie jak beż, czy wszelkie odcienie żółtego. Jasna boazeria i listwa przypodłogowa w tym samym kolorze, optycznie przedłużają korytarz. Jednocześnie nie wywołują wrażenia, że jest on zbyt wąski. Bardzo często dom jest tak zaprojektowany, że z holu prosto na górę wychodzą schody. W tym względzie powinniśmy zadbać o ich dobre oświetlenie. Jest ono istotne ze względu na bezpieczeństwo. Należy zainstalować źródło światła na szczycie schodów tak, żeby każdy stopień rzucał wyraźny ślad. Można użyć wpuszczonych w ścianę lamp z boku każdego stopnia, co doda schodom oprócz funkcjonalności także eleganckiego wyglądu. Hol równie często prowadzi bezpośrednio do kuchni zadbajmy aby ergonomiczna kuchnia sprawiała także dobre wrażenie.

Jeśli chodzi o salon to dobrze jest wyobrazić sobie jego ostateczny kształt. Efekt końcowy jest ważny, aby ustalić hierarchię ważności poszczególnych prac. Przy planowaniu urządzania wnętrza dobrze jest mieć na uwadze, jakie funkcje mają w nim pełnić poszczególne pomieszczenia. Salon służy przede wszystkim do wypoczynku lub spotkań towarzyskich, tam też oglądamy telewizję lub słuchamy muzyki, co oczywiście wymaga miejsca na zainstalowanie sprzętu.

W dużym i wytwornym dziennym pokoju o dobrych proporcjach nawet proste umeblowanie wywiera wrażenie elegancji. Mogą się do tego przyczyniać także detale architektoniczne takie jak: wymodelowany gzyms, wysoka listwa przypodłogowa, dekoracja kominka a także duże eleganckie okna sięgające od sufitu do podłogi. Umeblowanie natomiast powinno tak zaprojektowane, aby wykorzystywać w maksymalnym stopniu fakt, że takie okna jakby wprowadzają ogród do środka.

Jeśli chodzi o meble do siedzenia i wypoczynku to wybór tkaniny obiciowej ma zawsze istotny wpływ na styl całego pokoju. Zamiast tradycyjnej kanapy i dwóch foteli można zastosować dwie identyczne sofy ustawione naprzeciw siebie. Jeśli planujemy przechowywanie różnych przedmiotów w salonie mogą się tam znaleźć półki umieszczone na wysokości odpowiedniej do oglądania i sięgania. Można pokusić się o zaprojektowanie wolnostojącego regału. Od właściciela salonu zależy co stanie się punktem najbardziej przyciągającym uwagę, czy będzie to roślinność, meble lub kolekcja ciekawych przedmiotów, która także może znaleźć się na kominku.

Rośliny w salonie mogą mieć różną postać, mogą zwisać z sufitu na specjalnie zamontowanych kwietnikach lub stać na podłodze w specjalnie do tego przeznaczonych koszach na przykład wiklinowych. Do przetrzymywania w domu świetnie nadają się rośliny tropikalne gdyż dobrze znoszą stałą wysoką temperaturę.

Powiązane artykuły