Układanie parkietu


Układanie parkietu
Układanie parkietu nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego też w razie potrzeby korzystamy z usług fachowców działających w tej dziedzinie. Potrzebna jest tutaj znajomość i umiejętność położenia różnorakich wzorów oraz wiedza co do podłoża na którym spocznie parkiet i kleju jakie zostanie w tym celu użyty.

Decydując się na parkiet wybieramy na początku wzór jodełkę, cegiełki bądź coś innego. Od tego będzie zależeć grubość i długość deszczułek oraz to z jakiego drewna będą wykonane. W przypadku mozaiki może to być kilka różnych gatunków drewna zręcznie ze sobą połączonych i dających ciekawe efekty. Wzór jaki wybierzemy może w znaczący sposób wpłynąć na charakter pomieszczenia. Jedne wzory mogą ożywiać, sprawiać, że wnętrza staną się bardziej dynamiczne lub też wyciszone i stonowane.

Kolejną rzeczą jest samo ułożenie, które leży w rękach osoby doświadczonej. Zwykle na wylewce, która powinna być idealnie gładka i równa rozkłada się odpowiednią siatkę, papier, płyty specjalnie do tego przeznaczone na przykład z korka lub też przykleić parkiet do tak zwanego jastrychu. Jest on wykonany z cementu lub gipsu a układanie na nim parkietu zależy od kilku czynników. Po pierwsze należy sprawdzić wilgotność takiego podłoża. Jeśli mamy do czynienia z cementem, klepki przykleja się dopiero po 4-6 tygodni natomiast w przypadku gipsu wcześniej, jednak ważną rolę odgrywa poziom wilgotności.

Jeśli podłoże, na którym ułożony zostanie parkiet jest gotowe w następnej kolejności przechodzimy do materiału czyli deszczułek drewnianych. Ich producent ustala pewne zasady ich przechowywania oraz składowania jak też aklimatyzacji, których należy bezwzględnie przestrzegać aby nie dopuścić do uszkodzenia. Wybór wzoru mamy już za sobą gdyż dokonuje się go zwykle na samym początku, tak więc można przejść do samego układania. Podczas tej czynności nie powstają żadne odpady tak więc wchodzi w grę tylko zręczne połączenie gotowych deszczułek.

Przystępując do montażu należy wymierzyć powierzchnię podłogową. Jest to czynność szczególnie zalecana w przypadku ścian z nierównymi kątami. Zwykle w takiej sytuacji rozpoczyna się od jednej ściany z całą deszczułką kończąc na przyciętym kawałkiem po drugie stornie. Kolejne klepki powinny być osobno smarowane klejem i układane jedna przy drugiej. Na końcu czyści się parkiet i pokrywa lakierem, olejem lub woskiem.

Powiązane artykuły