Projekt biura

  • 13.05.2018
  • /
  • Kategoria: Biuro

Projekt biura
Obecnie komputer jest już prawie w każdym domu a na pewno w każdym biurze. Służy do prowadzenia domowych rachunków i kontaktów z przyjaciółmi. Nie jest więc obojętne, gdzie znajdzie się jego miejsce w domu lub pracy. Usytuowanie i wyposażenie miejsca do pracy z komputerem zależy od wielu czynników.

Osoby korzystające z niego na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska pracy. Należy w tym względzie zatroszczyć się o stworzenie zdrowych i wygodnych warunków pracy.

Ustawienie biurka z komputerem w pokoju dziennym jest dobrym wyjściem, gdy będzie służyć jako biuro rodzinne do czy sprzęt do zabaw dla dzieci. Praca w miejscu gdzie toczy się życie rodzinne daje możliwość na większą integrację, ale niestety może przeszkadzać w skupieniu przy wykonywaniu ważnych zadań i prac. Wtedy będziemy mogli pracować tylko wieczorami, gdy domownicy udadzą się spać. Aranżacja salonu także może stracić na wartości z powodu aneksu biurowego. Jednak jest wyjście aby tak zorganizować niewielkie biuro w pokoju dziennym i jednocześnie odciąć się od hałasów domowych, które mogą przeszkadzać.

Niekłopotliwym sposobem na pracę przy komputerze jest stworzenie mobilnego biurka, które można ustawić w wydzielonym miejscu pokoju. W razie potrzeby, na przykład na czas przyjęcie można je przesunąć do innego pokoju. Mobilne stanowisko komputerowe umieszcza się zazwyczaj w kąciku pokoju dziennego. Można także wydzielić specjalne biurko za pomocą małej niewysokiej ścianki, lub ukryć je za drzwiami przesuwanymi. Bardziej wymagający mogą stworzyć sobie w pokoju dziennym coś w rodzaju aneksu do pracy przy komputerze. Może on pełnić funkcję osobistego gabinetu a jeśli znajdzie się w pobliżu wyjścia na taras będzie to dodatkowy atut.

W domu można wydzielić także osobny pokój- gabinet do pracy co obecnie staje się standardem w wielu domach. Poza tym w założeniach wielu projektów powinno znaleźć się miejsce na ewentualny pokój do pracy przy komputerze. Zazwyczaj jest on projektowany z myślą o osobach dorosłych i coraz częściej jest traktowany jako domowa biblioteka połączona z pracownią. Oczywiście mogą z niej korzystać wszyscy domownicy w razie potrzeb. Osobny gabinet ma służyć temu, aby osoba pracująca nie przeszkadzała reszcie rodziny i aby mogła pracować w pełnym skupieniu. Miejsce takiego gabinetu zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz od tego czy przyjmujemy w nim kontrahentów lub czy mamy dodatkowo współpracownika spoza rodziny. Gabinet warto umieścić w pobliżu wejścia lub zapewnić wejście osobne tak aby nie naruszać własnej i rodzinnej prywatności. W takim gabinecie może znaleźć się miejsce na dodatkowy fotel lub rozkładaną kanapę, która przyda się jeśli będziemy chcieli wypocząć lub przenocować gościa. Jeśli natomiast pracujemy w samotności a nasza działalność nie wymaga przyjmowania klientów, z powodzeniem można takie biuro- gabinet urządzić z dala od wejścia co będzie sprzyjać pełnej koncentracji. Często na potrzeby takiego miejsca można zaadaptować poddasze czy strych nad garażem.

Poza samym umiejscowieniem gabinetu należy pamiętać, że prac przy komputerze wymaga przygotowania odpowiedniego wyposażenia. W tym celu nie używamy pierwszego lepszego stołu a odpowiednio wyprofilowanego biurka dobranego pod względem wysokości i szerokości nie tylko do pomieszczenia ale przede wszystkim do osoby, która będzie go użytkować. Praca będzie mniej męcząca jeśli ustawimy monitor na odpowiedniej wysokości. Górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Poza tym powinien być także ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Zdrowa odległość wynosi 40-75cm. Natomiast odległość monitora a przednią krawędzią biurka nie może być mniejsza niż 60 cm.

Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło z miękkim oparciem, wyściełanym siedzeniem, z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji, ponadto może mieć także wyściełane podłokietniki. Fotel może być na kółkach z możliwością blokady. Standardowa wysokość siedziska wynosi 38- 55 cm. Należy także zadbać o usytuowanie miejsca pracy względem stron światła dziennego które powinno pomagać w pracy a w żadnym wypadku nie przeszkadzać. Dobre będzie rozproszone światło północne lub wschodnie. Najlepiej gdy biurko jest oświetlone z lewej strony lub z góry. Jeżeli pracujemy głównie wieczorami przy świetle sztucznym usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Trzeba wtedy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne.

Jeżeli mamy problem z aranżacją powierzchni biurowej, można szukać architekta wnętrz, który zaprojektuje profesjonalnie i komfortowo nasze biuro w Warszawie, Krakowie, biuro Poznań, Wrocław, czy w innym mieście.

Powiązane artykuły