Pielęgnacja podłóg z drewna


Pielęgnacja podłóg z drewna
Drewno czy to na podłodze, czy ścianie w postaci boazerii, czy też jako materiał, z którego wykonane są meble wymaga specjalnego traktowania. Chodzi o użycie specjalnych środków i ściereczek do jego czyszczenia takich aby nie powodowały zniszczeń a czyściły, polerowały i zabezpieczały.

Drewniana podłoga w formie parkietu, mozaiki lub też z desek także powinna być myta specjalnymi detergentami. Z pewnością nie powinna być mocno moczona, ponieważ drewno wchłaniające wodę niszczeje, staje się ciemne i ulega deformacji. Niestety z czasem nawet najsolidniej wykonane parkiety ulegają zniszczeniu. Lakier znajdujący się na wierzchniej warstwie odpryskuje i ściera się powodując przedostawanie się poprzez mikrokanaliki preparatów czyszczących wykorzystywanych na co dzień.

Obecnie w sklepach znajdziemy mnóstwo środków dedykowanych specjalnie do drewna, tak w zwykłych marketach jak i na specjalnych stoiskach czy też u producentów podłóg drewnianych. Takie preparaty, nabłyszczają, nieco balsamują, czyszczą i na pewno przedłużają żywotność parkietu. Nawet kiedy widoczne są już pewne uszkodzenia z powodzeniem można stosować takie środki, które przywrócą blask drewnu. Do wyboruj jest duża ilość różnego rodzaju preparatów odpowiednich do podłóg lakierowanych, drewna bejcowanego oraz parkietów zabezpieczanych specjalnymi rodzajami lakierów. Ich zadaniem jest dbać o piękny wygląd ale i czyścić. Dzięki nim usuniemy wszelkie zabrudzenia bez obawy wystąpienia uszkodzeń czy zarysowań. Co więcej niektóre środki zawierają specyficzne dodatki wzmacniające naturalny kolor drewna oraz uwydatniają jego fakturę.

Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju środki czyszczące zwłaszcza, gdy drewniane podłogi są mocno eksploatowane. Dotyczy to holi, korytarzy, salonów gdzie nie ma dywanów. Wszędzie tam podłoga częściej ulega zarysowaniom i wytarciu poprzez przesuwanie krzeseł oraz zwykłe przemieszczanie się domowników a zwłaszcza dzieci.

Największymi wrogami drewnianych parkietów i podłóg z desek są wilgoć, piasek oraz liczne plamy często ciężkie do usunięcia. Wiele zależy od rodzaju powierzchni czy jest ona lakierowana czy też olejowana. Specjaliści w tej dziedzinie radzą używać odkurzacza ze specjalną szczotką do zbierania kurzy oraz ścierania powierzchni suchym mopem lub suchą ścierką. Warunkiem użycia wilgotnej ścierki jest wysychanie podłogi w ciągu dwóch minut od przetarcia.

Powiązane artykuły