Ogród zimowy


Ogród zimowy
Zagospodarowanie małego kawałka ziemi przed domem w szeregowej zabudowie wymaga kilku zabiegów. Powinno się tam znaleźć miejsce do manewrowania samochodem a w tym celu należy wykonać utwardzoną nawierzchnię. Poza tym miejsce to nie powinno przytłaczać otoczenia swoim rozmiarem. Takie podwórko musi być praktyczne a przy tym dekoracyjne.

Najczęstszym miejscem na tego typu ogród jest pusty teren otoczony z dwóch lub trzech stron ścianami budynku i ogrodzenia. Powinno ono pełnić funkcję miejsca postojowego dla samochodu a także dla dziecka do swobodnej i bezpiecznej zabawy oraz jazdy na rowerze. Wnętrze przed budynkiem powinno sprawić wrażenie ogrodu pomimo zastosowanego utwardzenia. Powinny tworzyć go trzy elementy nawierzchnia, taras i rośliny, które będą doskonale między sobą współgrały. Kolorystyka zastosowanych materiałów musi być spokojna i dopasowana do budynku mieszkalnego. Ponieważ czasami między miejscem, w którym stoi dom a drogą lub ulicą jest różnica wysokości poziomów należy teren wyprofilować nadając mu niewielki najwyżej 10-cio % spadek w kierunku drogi. Zabieg taki posłuży odprowadzaniu wody spod ścian budynku.

Z tarasu do domu bardzo często prowadzą schody, można je przyozdobić kompozycją zielonych roślin i ciekawych krzewów, które nie będą się zbytnio rozrastać i zastawiać wejścia do domu. Natomiast utwardzenie na tarasie można wykonać z eleganckiej kształtnej kostki brukowej . Przed jej wyłożeniem grunt zostaje solidnie utwardzony a następnie układa się na nim nawierzchnię na podsypce cementowo- piaskowej.

W ogrodzie wejściowym warto posadzić rośliny, które nie są bardzo kłopotliwe w pielęgnacji, zwracając przy tym uwagę na to by ich kolorystyka była doskonale skontrastowana z barwami budynku mieszkalnego. Dobrym wyjściem są rośliny zimozielone a także różne gatunki i odmiany jałowców o srebrno szarych igłach. Dzięki nim ogród będzie wyglądał tak samo przez cały rok. Istotne są również rośliny pnące: hortensje, powojniki. Będą porastać ściany budynku i ogrodzenia co stanowi dekoracyjne wnętrze ogrodu. Pnącza izolują również teren od sąsiadujących posesji i sprawiają, że wnętrze wygląda na mniej przytłaczające.

Taras w ogrodzie wejściowym jest miejscem wypoczynku, powinien być dobrze nasłoneczniony w ciągu dnia i na tyle duży żeby można było postawić na nim stolik latem i postawić na nim rośliny przeniesione z oranżerii- ogrodu zimowego. Ten natomiast stanowi atrakcyjną ozdobę domu, nie jest zbyt kłopotliwy w utrzymaniu a przy tym może obniżyć bilans energetyczny domu. Obecnie inaczej niż kiedyś oranżerie służą oprócz uprawy roślin ale także do uatrakcyjnienia otoczenia przydomowego. Poza tym dobrze zaplanowany i odpowiednio wykonany ogród zimowy poprawia bilans energetyczny, ponieważ znajdująca się od południa szklana przybudówka może zimą wychwytywać promienie słoneczne i tym samym oddawać ciepło do sąsiednich pomieszczeń a latem zapobiegać przenikaniu upału do wnętrza domu.

Zaaranżowanie takiego ogrodu zależy od tego czy planujemy go na etapie projektowania domu czy chcemy go postawić przy już istniejącym budynku mieszkalnym. Można brać pod uwagę różne rozwiązania w zależności od posiadanych funduszy. Może to być najprostszy ogród zimny, lub całoroczny ogrzewany. Powstający wraz z domem może kosztować o 1/5 mniej niż budowany później.

Takie ogrody zimowe buduje się na odpowiednich fundamentach i muszą posiadać izolację przed wilgocią. Do wykonania szkieletu można użyć drewna, aluminium, stali lub PCV. Tylko w takich pomieszczeniach oddzielonych od reszty domu można stworzyć specjalny klimat dla roślin. Nieogrzewana zimą oranżeria staje się doskonałym miejscem do uprawy kaktusów i wielu gatunków pelargonii oraz pozwala przezimować roślinom ogrodowym

Powiązane artykuły