Ogród w mieście


Ogród w mieście
Taki ogród jest najczęściej zamknięty w obrębie chłodnego otynkowanego ogrodzenia. Rzędy roślin elegancki strumyk i liczne tarasy to połączenie, które tworzy zieloną, spokojną oraz nowoczesną przestrzeń. Zróżnicowanie poziomów i natłok roślin w takim ogrodzie tworzą rozmaite widoki zależnie od miejsca gdzie się siedzi lub stoi.

Posadzenie specjalnego rodzaju roślin wodnych skupionych w nurcie lub obok strumienia, który może spływać z głównej rabaty na dalszą płaszczyznę ogrodu wzbogaca możliwość doboru roślinności. W tak efektownym a jednocześnie prostym projekcie wykorzystuje się przestrzeń maksymalnie a rośliny podkreślają zmianę sezonów.

Wszystkie obiekty znajdujące się w ogrodzie powinny współdziałać, aby prowadzić użytkownika wokół przestrzeni. Dobrze wyważony efekt i przemyślane podejście do przestrzeni i proporcji zapewni sukces. Dużym plusem jest wykorzystanie zróżnicowanych materiałów, kolorów i wysokości.

Cieki wodne lub strumienie utworzone w ogrodzie nie tylko dodają ruchu do przestrzeni miejskiej, ale zależnie od naszego nastroju i sposobu wykorzystania wody wnoszą coś uspokajającego. Strumień można zaprojektować jako dwa oddzielne oczka wodne. Jedno może znajdować się powyżej drugiego . Woda może spływać z kamienia umieszczonego na końcu wyższego oczka wodnego, toczy się wtedy wodospadem do niższego zbiornika. Obiekty takie można uruchamiać za pomocą pompy zanurzeniowej umieszczonej w specjalnie pogłębionej części dolnego zbiornika. Po włączeniu prądu pompa może tłoczyć wodę rurką do tylnej części górnego zbiornika.

Ściany oczek wykonuje się z betonu przez co są bardziej trwałe. Można je pomalować wodoodpornym czarnym lakierem w celu zamaskowania pompy i stworzenia iluzji głębokości. Ma to znaczenie przy płytkiej wodzie.
Większą część ogrodu mogą stanowić drewniane nawierzchnie, które będą znajdowały się poza główną przestrzenią budynku. Nawierzchnia znajdująca się w obrębie ogrodu spełnia rolę tarasu, który także może być zorganizowany w ogrodzie wejściowym, gdzie toczy się życie towarzyskie. Powinna być dobrze nasłoneczniona a jej rozmiary odpowiednie do swobodnego przemieszczania się i umieszczenia sprzętów typu stolik, krzesła lub grill. Dobrze także gdy znajduje się blisko kuchni.

Zamiast osobnych stolików można wbudować wzdłuż ścian oczka wodnego ławy. Powinny one tworzyć kąt prosty, zapewniając oryginalne siedzisko a jednocześnie nie zagęszczać przestrzeni. Bardzo romantyczny nastrój stworzą świeczki typu podgrzewacze lub inne świece ozdobne, które będzie można ustawić na wbudowanych ławach. Będą idealnie harmonizować się z przepływającą wodą. Oświetlenie sprawi, że nasz ogród będzie interesujący także po zmroku. Gdy światła zaczną migotać w przestrzeni rozświetlając detale i rośliny, tworzy się wyjątkowa sceneria.

Zasadniczą część przemyślanego projektu stanowią oczywiście rośliny. W tym celu tworzy się w miarę możliwości szerokie rabaty. Dzięki większej liczbie roślin można stworzyć w ogrodzie niepowtarzalny, zmieniający się obraz, w którym kwiaty zakwitają jedne po drugich. Znacznie częściej projektuje się wzniesione rabaty niż płaskie, ponieważ łatwiej je pielęgnować. Poza tym zwiększa efekt przestrzeni i umożliwia zastosowanie najlepszego podłoża do uprawy w postaci pozbawionej chwastów ziemi.

Energia elektryczna doprowadzona do ogrodu w celu zasilania pompy, może być wykorzystana do wykonania oświetlenia . Można kilka źródeł światła dodać bezpośrednio do rabat z roślinami co pozwoli zwiększyć wrażenie głębi i zmieniającej się scenerii. Światło sprawia, że ogród żyje po zmroku. Jeśli domowy budżet nie wytrzyma wydatków na energię oświetlającą ogród można z powodzeniem zastosować świece, które ocieplają widok ścian swoim subtelnym blaskiem i stwarzają ciekawe cienie.

Jeśli chcemy uzyskać długotrwały efekt rabaty powinny być obsadzone gęsto, tak aby tworzyły szerokie i zróżnicowane kompozycje roślinne. Powinno się sadzić rośliny wodne, byliny i krzewy. Głęboka i gęsto obsadzona rabata z tyłu ogrodu pozwala zastosować różną mieszankę roślin. Od długości powierzchni przeznaczonej pod rośliny zależy sposób ich umieszczenia może on być warstwowy, tak aby w każdej porze roku można było podziwiać piękne kompozycje.

Powiązane artykuły