Kredyt w walucie obcej


Kredyt w walucie obcej
Kredyty hipoteczne w walutach obcych w ostatnich latach cieszyły się dużym powodzeniem. Dla klientów znaczenie miał niski koszt pożyczania pieniędzy. Niskie oprocentowanie sprawiało, że płacone raty były mniejsze niż przy kredytach w złotych nawet w okresach osłabienia krajowej waluty.

Według danych prawie dwie trzecie kredytów na zakup mieszkań nominowanych jest we frankach szwajcarskich, euro i dolarach. Pożyczający pieniądze wybierali takie rozwiązanie, bo było ono najtańsze. Płacone raty są znacznie niższe niż w przypadku kredytów w złotych. Nie zwlekaj, sprawdź najlepsze oferty banków.

O kosztach kredytu decydują w znacznym stopniu prowizje i dodatkowe opłaty. Duże znaczenie mają także stopy procentowe. A te spadły do rekordowo niskich poziomów. W tym czasie z powodu wysokiej inflacji stopy w Polsce pozostawały stosunkowo wysokie. Znaczna różnica w oprocentowaniu sprawiała, że na zaciągnięcie kredytu walutowego mogły sobie pozwolić także osoby, których sytuacja materialna nie pozwalała na zadłużenie się w złotych.

Biorąc kredyt w obcej walucie narażeni jesteśmy na ryzyko wynikające z wahań kursów walutowych. Można na nich zyskać, bo gdy złoty umocni się, przy spłacie kolejnej raty płacimy mniej za dolary, euro czy franki. Kiedy polska waluta słabnie, wartość zobowiązania zwiększa się.

Wzrost stóp procentowych i jednoczesne osłabienie złotego może doprowadzić do sytuacji, że kredytobiorcy nie będzie stać na zapłatę kolejnych rat. Przewalutowania kredytu, czyli zmiana waluty w której zaciągnięto kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami, za każdą tego typu operację banki pobierają prowizję.

Mimo istnienia tych niebezpieczeństw wielu nadal skłonnych jest zadłużyć się raczej w walutach obcych niż w złotych , pokusa płacenia niższej raty, Jednak należy zawsze pamiętać o podstawowej zasadzie kredyty długoterminowe najlepiej zaciągać w walucie, w której się zarabia. Jest prostszy w spłacie, gdyż z góry wiadomo jaka jest wysokość rat i nie trzeba martwić się o sytuację na rynku walutowym.

Powiązane artykuły