Kotły na drewno


Kotły na drewno
Kotły na drewno są jedną z metod ogrzewania. Drewno uważane jest za paliwo gorsze niż koks czy węgiel. Ma od nich mniejszą wartość opałową i szybko się spala, a konieczność częstego uzupełniania go w palenisku jest dość uciążliwa.

Ma jednak wiele zalet. Jest powszechnie dostępne, zdecydowanie mniej zanieczyszczają środowisko jego produkty spalania. Drzewa ze względu na długi czas rośnięcia są zastępowane innymi roślinami energetycznymi tzw.biopaliwami czyli mogą to być ziarna zbóż, kukurydza, pestki owoców. Interesujęcą propozycją są też kotły na eko-groszek.

Najtańsze kotły na drewno nie różnią się od tych do spalania węgla. Przeznaczeniem kotłów na drewno jest ogrzewanie domów jednorodzinnych oraz niewielkich obiektów przemysowych. Główną zaleta kotłów tego typu jest ich prostota obsługi oraz niewielki nakład pracy zwiazany z konserwacją. Popularność zaczęły zdobywać kotły z automatycznymi podajnikami paliwa, tak zwane retortowe.
Urządzenia te nie wymagają stałej obsługi. Paliwo umieszczone w specjalnym pojemniku jest pobierane przez podajnik sterowany automatycznie w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Kotły te produkowane są w różnych modelach w zależności od mocy cieplnej.

Popularne marki kotłów na drewno: ATMOS OPOP Eko-Vimar MORA ECOVARM IRLECH Konstal Buderus

Powiązane artykuły