Kotły na biomasę, pelety


Kotły na biomasę, pelety
Kotły do spalania peletu charakteryzuje wysoka sprawność dochodząca nawet do 90%. Obecnie produkowane kotły na paliwa stałe są wysokosprawne i praktycznie bezobsługowe. Dużo tańsze są kotły typu compact z zabudowanym zbiornikiem peletu.

Zbiornik taki ma najczęściej pojemność wystarczającą na 4 do 6 dni pracy. Po tym czasie należy go uzupełnić, i ewentualnie opróżnić pojemnik na popiół. Ze względu liczne zalety pelety zostały uznane na świecie za jeden z najlepszych substytutów paliw tradycyjnych: węgla, gazu i oleju opałowego. Pelety to granulat produkowany z odpadów drzewnych: trocin, wiórów czy zrębków, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Ma on postać lasek o średnicy od 6 do 25 mm i długości do kilku centymetrów.

Pelety charakteryzują się niską zawartością wilgoci, popiołów i substancji szkodliwych dla środowiska, przy czym mają wysoką wartość energetyczną. Co więcej, kotły do spalania peletów instalowane w domach jednorodzinnych mogą być bezobsługowe i wtedy zapewniają równie komfortową eksploatację jak na przykład kotły na olej opałowy. Pelety doskonale nadają się do małych instalacji, niewielkich kotłowni w budynkach użyteczności publicznej oraz instalacji w domach jednorodzinnych – i tutaj przede wszystkim znajdują zastosowanie, szczególnie zamiast węgla lub oleju opałowego.

Pelety stanowią doskonałą alternatywę dla oleju opałowego i węgla spalanego w małych kotłach, który najbardziej ze wszystkich paliw przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Dodatkową zachętą może być to, że przechodząc na pelety, nie trzeba wymieniać kotła. Wystarczy dokupić odpowiedni palnik i zainstalować go przy istniejącym kotle zamiast palnika olejowego.

Powiązane artykuły