Jak przygotować dobry projekt domu?


Jak przygotować dobry projekt domu?
Każdy, kto budował dom, wie jak bardzo czasochłonna i kosztowna jest to inwestycja. Bardzo dużo problemów nastręczają także wszelkiego rodzaju pozwolenia i dokumenty, które należy skompletować przed rozpoczęciem budowy. A także sama budowa domu nie jest lekką, łatwą i przyjemną rzeczą. Może dlatego też, w ostatnich latach, tak wielką popularnością cieszą się gotowe domy z prefabrykatów.

Takie domy szkieletowe powstają z elementów wyprodukowanych wcześniej w fabryce, które montuje się na placu budowy. Budowa takiego domu z drewna, z beli lub też z keramzytu trwa od kilku dni, do mniej więcej trzech miesięcy. Rodzaj domu, a także jego wygląd zależy od naszych możliwości finansowych i od upodobań, a także potrzeb.

Firmy budowlane, które zajmują się budową domów z prefabrykatów oferują także gotowe projekty domów. Wybudowanie takiego domu z gotowych elementów i sprawdzonego wcześniej projektu nie pochłania zbyt wiele czasu, a także jest stosunkowo tani.

Ceny projektów domów jednorodzinnych wykonanych z prefabrykatów, na konstrukcji szkieletowej lub domów z bali, wynoszą od 15000 w górę. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju budynku, jego powierzchni. Projekt taki zawiera rzut fundamentów, pokazuje dokładne rozmieszczenie fundamentów, wymiary ław fundamentowych, głębokość ich posadowienia, a także materiał, z którego zostaną wykonane. Następnie rzut parteru i pięter, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, ich wymiary, powierzchnię, rozmieszczenie ścian.

Kolejnym elementem jest rzut więźby dachowej, rzut stropów i nadproży oraz rzut dachu. W projekcie takim zawarte są także przekroje, które pokazują wszystkie charakterystyczne elementy konstrukcji budynku, jakie ukazałyby się po jego przecięciu wzdłuż lub w poprzek. Plan ten zawiera również dokładny wygląd frontu, tyłu, boków domu wraz z opisem materiałów wykończeniowych, zestawienia stolarki drzwiowej i okiennej, a także projekty instalacji.

Dzięki dostępności różnych projektów domów na stronach internetowych, możemy porównać wiele ofert i pomysłów, wybrać odpowiedni dla siebie, lub też stworzyć własny projekt.

Powiązane artykuły