Jak oszczędzać energię w domu?


Jak oszczędzać energię w domu?
Stale rosnące ceny energii elektrycznej, a także ocieplanie się klimatu zmuszają coraz więcej ludzi do szukania oszczędności także w tym sektorze. Rachunki za energię elektryczną można zredukować na kilka sposobów. Przede wszystkim, poprzez termomodernizację domu, możemy sprawić, że stanie się on bardziej szczelny i nie będzie przepuszczał ciepła, a także będzie gromadził energię słoneczną.

Jednak takie remonty, nawet przy pomocy kredytów na termomodernizację, pochłaniają ogromne sumy pieniędzy. A rachunki za energię możemy także zmniejszyć zupełnie za darmo, zmieniając kilka codziennych nawyków. Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną może zmniejszyć nasze rachunki za prąd nawet o 20%, a dodatkowo przyczynić się do ochrony środowiska.

Dbanie o zużycie energii powinniśmy rozpocząć już w sklepie ze sprzętami AGD. Kupując sprzęt tego typu, należy zwrócić uwagę, by był to sprzęt o wysokiej klasie energetycznej A lub A+. Ustawiając w domu lodówkę lub zamrażarkę, należy pamiętać, by stała ona z dala od źródła ciepła, także od południowego okna. Sprzętów tych nie należy otwierać bez potrzeby.

Oszczędzić energię można także poprzez kupowanie do pomieszczeń, w których najdłużej pali się światło w ciągu dnia żarówek energooszczędnych. I choć są one droższe, jednak są bardziej trwałe. Kilka zasad dotyczy także pranie. By oszczędzić energię należy pranie robić jak najczęściej w niskich temperaturach i przy użyciu „krótkich” programów. Pralkę należy zapełnić maksymalnie.

Podczas używania kuchenki elektrycznej należy zwrócić uwagę, by garnek miał średnicę o 2 cm większą niż średnica palnika. Należy także zadbać, by garnek miał czyste dno, gdyż warstwa spalenizny może sprawić, że nawet dwukrotnie zwiększy się ilość energii potrzebnej do nagrzania zawartości.

Nie należy zostawiać na dłużej sprzętów RTV, komputerów i drukarek w stanie czuwania. Jeśli pali się czerwona dioda „stand by” urządzenie nadal pobiera prąd. Nie należy także zostawiać w kontakcie ładowarki do telefonu lub aparatu, bo, choć nie jest ona używana, nadal pobiera prąd. Nie należy także zostawiać na długo włączonego żelazka. Lepszym rozwiązaniem jest także wykonywanie jednego dłuższego prasowania, gdyż najwięcej energii potrzeba do nagrzania zimnego żelazka.

Powiązane artykuły