Drewniany parkiet


Drewniany parkiet
Pomimo, że wciąż zmieniają się trendy tak w budownictwie jak i wykończeniach i aranżacji wnętrz parkiet modny kilkadziesiąt lat temu nadal jest układany w naszych domach i mieszkaniach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ drewno jest materiałem ekologiczny i przyjaznym człowiekowi a ponadto bardzo eleganckim.

Świętnie prezentuje się w salonie, przedpokoju czy innym pomieszczeniu. Niejednokrotnie kładzie się go na całej powierzchni domostwa.

Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że piękno naszych drewnianych podłóg nie należy do najtańszych. Wchodzi w to koszt drewna a cena zależy od jego rodzaju i klasy parkietu. Trzeba także znaleźć odpowiednią osobę lub ekipę, która fachowo wykona parkiet, który nie będzie się rozsychał i wycierał z byle powodu i szybko będziemy musieli wykonać renowację.

Ważna jest także jakość samej wylewki, która powinna być idealnie gładka i prosta inaczej układanie parkietu nawet przez najlepszego fachowca nie da olśniewających efektów. Aby parkiet stanowił klasyczną ozdobę pomieszczenia w którym ma się znaleźć powinien być poniekąd dopasowany do jego charakteru. O ile wyposażenie i aranżacja wnętrza może się zmienić, podłogi nie zmieniamy tak często, a przynajmniej nie jest to naszym zamiarem, tak więc trzeba wybrać odpowiedni gatunek drewna i taką wielkość deszczułek jaka będzie nam najbardziej odpowiadać.

Ważny jest także sposób ich ułożenia, wybieramy taki wzór parkietu jaki będzie najbardziej praktyczny naszym zdaniem lub też zdajemy się na elegancję i chęć posiadania nietypowej podłogi. Wszystko zależy od zasobności portfela i upodobań. Główną zasadą jest wykorzystanie deszczułek z tego samego rodzaju drewna i o takim samym rozmiarze w innym wypadku, mozaika może ulegać zniszczeniu, ponieważ różne gatunki drewna mają inne właściwości. Układanie elementów polega na łączeniu ich ze sobą na pióro i wpust.

W zależności od tego jaki wzór wybierzemy taki będzie rozmiar deszczułek. Najczęściej stosowanym jest jodełka pojedyncza, podwójna a nawet potrójna, ale może to być także wzór cegiełki bądź kwadratu. Natomiast kiedy decydujemy się na ułożenie nietypowego wzoru parkietu, bardzo dekoracyjnego, wtedy owszem stosuje się różne rodzaje drewna, dla ubogacenia kolorystycznego. Są one łączone w specyficzny sposób tak aby mogły dobrze ze sobą współgrać i dawać trwały efekt. Wtedy również stosuje się rozmaite kształty deszczułek.

Powiązane artykuły