Domek z bali na zamówienie


Domek z bali na zamówienie
Budowa domu, to niezwykle odpowiedzialne i czasochłonna inwestycja, rozłożona na lata. Coraz więcej ludzi odchodzi od tradycyjnych sposobów budowy domu, czyli od domów murowanych, na rzecz nowszych, szybszych technologii. W naszym kraju powstaje coraz więcej firm budowlanych, które oferują budowę gotowych domów z prefabrykatów. Tymi prefabrykatami mogą być np., płyty keramzytowe. Jednak bardzo chętnie sięga się także po drewno.

Drewniane są nie tylko szkielety domów, które są szkieletami domów, ale także ściany. Drewniane domy to przede wszystkim tradycja, zdrowie i elegancja. Jeśli chcemy mieć drewniany domek, nawiązujący do górskich chatek znanych także z naszego rodzimego Zakopanego, możemy pokusić się o projekt gotowego domu z bali.

Domy gotowe z bali buduje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na tym, że drewniane bale układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wypust. Jednak do budowy konstrukcji wieńcowej tym sposobem wymagane są wysokie kwalifikacje rzemieślnicze, gdyż trudności nastręcza wykonanie naroży ścian.

Drugi sposób budowy domów z bali przypomina trochę stawianie ogrodzenia lub konstrukcję szkieletową. W pierwszej kolejności stawia się pionowe słupy, a następnie między nie wsuwa się poziome bale. Słupy te umieszcza się także przy oknach i drzwiach. Jeśli dom z bali ma być użytkowany przez cały rok, to wymaga on ocieplenia. Tego rodzaju domy ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią paroizolacyjną od wewnątrz i wiatroizolacyjną od zewnątrz. Wnętrze takiego domu można wykończyć na różne sposoby, np. płytami gipsowo-kartonowymi, a niezwykle efektownie prezentuje się boazeria.

Bardziej nowoczesna technika stawiania gotowych domów z bali polega na zastosowaniu ścian z dwóch rzędów bali, pomiędzy które umieszcza się np. wełnę mineralną dodatkowo zabezpieczoną folią wiatroizolacyjną. Ściany takich domów mają dobrą izolację termiczną, która wzrasta wraz z grubością bali.

Dom z bali, podobnie jak domy kanadyjskie, powstaje w zawrotnym tempie. Wystarczają jedynie 3 miesiące, by postawić dom w stanie surowym.

Powiązane artykuły