Dom pasywny


Dom pasywny
Bardzo ważny jest dobry projekt wymarzonego domu, na którego budowę pieniądze odkładamy nieraz bardzo długo. Najlepiej, gdy projekt będzie mieć przejrzysty, klarowny plan, prostą architekturę i konstrukcję oraz nieskomplikowany detal. Prostota bowiem bardzo często idzie w parze z funkcjonalnością, co wcale nie oznacza, że dany projekt nie będzie miał na uwadze dbałości o szczegóły i ciekawych rozwiązań.

Profesjonalnie wykonane nowoczesne projekty cechuje dobre zagospodarowanie przestrzeni, która jest uporządkowana a całość dobrze harmonizuje z krajobrazem. Oczekiwania klienta i specyfika działki określają kryteria dla architekta, które trzeba spełnić. Im są trudniejsze tym większe wyzwanie. Bardzo istotne jest zastosowanie w projekcie energooszczędnych rozwiązań.

W naszych warunkach klimatycznych trzeba wykorzystać każdą możliwość, żeby wpuścić trochę promieni słonecznych do naszego domowego wnętrza. Umiejętna gra światłem słonecznym stwarza niepowtarzalny klimat, słońce bowiem jest praktycznie niewyczerpalnym źródłem energii, które trzeba umieć pozyskać w maksymalnym stopniu. Jest to cecha tak zwanych domów pasywnych, które wykorzystują dostępne źródła energii, takie jak słońce, ciepło emitowane ze sprzętów domowych, ciepło ludzkiego ciała, a tylko w niewielkim stopniu z innych źródeł. Takie domy są maksymalnie energooszczędne, co w dzisiejszych czasach staje się ogromną zaletą.

Przykładowo w Niemczech tego typu domu mające około 150 m 2 powierzchni w założeniu mają zużywać na ogrzewanie mniej więcej 1,5 litra oleju opałowego na 1 m 2 jest to ogromna oszczędność. Przy tworzeniu projektu takiego domu warto cały czas współpracować z architektem. Wiele takich spotkań pozwala na wykonanie szkiców, które pozwolą ostatecznie ustalić model przestrzenny domu. Obecnie takie rzeczy wykonuje się komputerowo, istnieje także wiele programów komputerowych, przy pomocy których samemu można wiele rzeczy zaprojektować. Dom powinien być otwarty na słońce i widoki, powinien także być przestronny a jednocześnie prosty.

W domach zbudowanych z betonu komórkowego ze stropem żelbetowym wylewanym, opartym jedynie na dwóch żelbetowych słupach w środku budynku można swobodnie kształtować wnętrze. Możliwe jest takie zaplanowanie pokoi, żeby wszystkie znajdowały się od strony nasłonecznionej i ze wszystkich będzie rozciągał się widok na ciekawą okolicę.

Dom otwarty na słońce można zbudować z betonu komórkowego. Wiele konstrukcji w takim domu wykonanych jest z drewna a ogrzewać go najlepiej przy pomocy nagrzewnicy gazowej lub ogrzewania podłogowego. W okresach przejściowych dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kominka i w tym wypadku warto pomyśleć o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Optymalna powierzchnia domu energooszczędnego nie powinna przekraczać 150 m2 a jego układ wygląda mniej więcej tak: pokój dzienny z jadalnią, kuchnia, trzy sypialnie, pokój gościnny- gabinet, przestrzeń wspólna do pracy lub zabawy, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze i wiata- garaż na samochód.

Przed budową domu energooszczędnego trzeba spełnić cztery następujące warunki do posiadania takiego mieszkania. Zakup projektu, materiałów izolacyjnych, wybór stolarki okiennej i drzwiowej oraz urządzeń wentylacyjnych i grzewczych. Co do projektu to powinien być na tyle energooszczędny, aby dzięki zastosowanym rozwiązaniom, zwrot z ich użycia nastąpił już po kilku latach. Jeśli natomiast decydujemy się na standardowy projekt, musimy koniecznie zainwestować w dobrej jakości systemy dociepleń, które zagwarantują oszczędność w zużyciu energii potrzebnej na ogrzewanie domu.

Do niedawna największym zmartwieniem budujących i zamieszkujących dom były starty ciepła. Jednak coraz częściej energię czerpie się ze źródeł naturalnych: słońca, wody, ziemi. Montuje się panele słoneczne oraz systemy odzysku wody deszczowej, atutem jest także zintegrowanie sieci teleinformatycznych.

Powiązane artykuły