Budynek energooszczędny


Budynek energooszczędny
Rosnące ceny energii, a także groźba wyczerpania się nieodnawialnych jej źródeł sprawia, że każdy szuka oszczędności. Podstawową formą oszczędności kosztów pokrycia zapotrzebowania na energię w każdym domu, jest budowanie domów energooszczędnych.

Dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na energię jest co najmniej o połowę niższe, niż w przypadku domów budowlanych i ocieplanych w standardowy sposób, wymagany przez aktualne przepisy obowiązujące w Polsce. Energia dostarczana do takiego budynku jest wykorzystywana w sposób optymalny i efektywny, a koszty utrzymania są o wiele niższe. Zapotrzebowanie na energię, jest ocenianie w oparciu o obiektywnie ustalone normy użytkowania, a nie w oparciu o faktyczne zużycie energii wynikające z przyzwyczajeń i trybu życia domowników.

Tworzenie energooszczędnego domu zaczyna się już w momencie jego projektowania. Dom powinien być ustawiony na działce tak, by elewacja o największej powierzchni i największe okna były ustawione na południe. Bryła budynku powinna być zwarta, bez niepotrzebnych załamań, z dachem najwyżej dwuspadowym, który nie posiada wystających okapów zaciemniających pomieszczenia. Od południowej strony powinny znajdować się największe i najczęściej używane pomieszczenia, a te, które są mniejsze i wymagają niższych temperatur, od północy. Przez takie ułożenie ciepło słoneczne wykorzystywane jest maksymalnie, a zapotrzebowanie na energię automatycznie spada.

By jednak koszty ogrzewania faktycznie spadły, ciepło zgromadzone w domu nie może z niego uciekać. Warunkiem zatrzymania nagrzanego powietrza w domu są przede wszystkim dobrze ocieplone ściany, strop, zaizolowany fundament, brak mostków termicznych, czyli miejsc, przez które intensywnie ucieka ciepło, właściwe osadzenie okien i drzwi, posiadanie okien o dobrych właściwościach izolacyjnych, ocieplenie drzwi wejściowych, a także wentylacja z odzyskiem ciepła wywiewanego. Kolejnym elementem jest maksymalnie wydajny system grzewczy, wykorzystujący także odnawialne źródła energii.

By stworzyć dom energooszczędny, można zaciągnąć kredyt na prace termomodernizacyjne.

Powiązane artykuły